Informacje
Informacje dla dłużników i wierzycieli
Informacje dla dłużnika:
Z uwagi na z ochronę danych osobowych informacje dotyczące postępowań egzekucyjnych udzielane telefonicznie oraz za pomoca maila są bardzo ogólnikowe. Kontaktując się z kancelarią należy posługiwać się sygnaturą akt komorniczych oraz danymi dłużnika. Komornik poucza, że podawanie się za inną osobę i wprowadzanie w błąd organu egzekucyjnego stanowi przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 ze zm.) dłużnik ma obowiązek informowania komornika o zmianie miejsca pobytu trwającego dłużej niż jeden miesiąc, pod rygorem nałożenia grzywny do wysokości dwóch tysięcy złotych. Ponadto w przypadku zaniedbania tego obowiązku pismo wysłane na dotychczasowy adres dłużnika pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Wszelkich wpłat w postępowaniach egzekucyjnych można dokonywać w formie gotówkowej w kasie kancelarii czynnej w godzinach urzędowania kancelarii oraz w formie bezgotówkowej na podany poniżej numer rachunku bankowego.
Dłużnik składa komornikowi, na piśmie lub ustnie do protokołu, wykaz majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Wzywając dłużnika do złożenia wykazu majątku, komornik uprzedza go o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oraz poucza, że w razie niezłożenia wykazu majątku wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika. Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie złoży wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności albo nie udzieli odpowiedzi na zadane mu pytanie, komornik może ukarać go grzywną. Jeżeli dłużnik mimo ukarania go grzywną nie złożył wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności, komornik właściwości ogólnej dłużnika na wniosek wierzyciela zwróci się do sądu o nakazanie przymusowego doprowadzenia dłużnika celem złożenia wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności.
Ponadto komornik poucza, iż zgodnie z art. 300 Kodeksu karnego:
§ 1. Kto, w razie grożącej mu niewypłacalności lub upadłości, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto, w celu udaremnienia wykonania orzeczenia sądu lub innego organu państwowego, udaremnia lub uszczupla zaspokojenie swojego wierzyciela przez to, że usuwa, ukrywa, zbywa, darowuje, niszczy, rzeczywiście lub pozornie obciąża albo uszkadza składniki swojego majątku zajęte lub zagrożone zajęciem, bądź usuwa znaki zajęcia,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Informacje dla wierzyciela
W celu wszczęcia egzekucji należy złożyć wniosek egzekucyjny wraz z oryginałem tytułu wykonawczego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego powinien spełniać warunki formalne pisma procesowego określone w art. 126 ustawy Kodeks postępowania cywilnego z dnia 17 listopada 1964 r. Dokumenty można złożyć osobiście, bądź korespondencyjnie. Na mocy art. 10 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych od dnia 01-01-2019 r. w zakresie wykonywania orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne oraz zabezpieczenie roszczeń, w tym europejskich nakazów zabezpieczenia na rachunku bankowym, a ponadto w zakresie wykonywania innych tytułów wykonawczych oraz tytułów egzekucyjnych, które podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej bez zaopatrywania ich w klauzulę wykonalności wierzyciel ma prawo wyboru Komornika na obszarze właściwości sądu apelacyjnego, z wyjątkiem spraw o egzekucję/wydanie/wprowadzenie w posiadanie nieruchomości, opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych z osób i rzeczy oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio. W przypadku złożenia przez wierzyciela wniosku egzekucyjnego dotyczącego dłużnika spoza rewiru wymagane jest złożenie pisemnego oświadczenia.
Dane kancelarii
Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Olsztynie Tomasz Bielski
Kancelaria Komornicza nr XVI w Olsztynie
ul. Plac Jedności Słowiańskiej 1/209
10-039 Olsztyn
Kontakt
Kontakt możliwy w godzinach pracy Kancelarii Komornika pod numerem telefonu 89 506 50 70 oraz poprzez adres mailowy olsztyn.bielski@komornik.pl
Godziny otwarcia
Poniedziałek: 7:30 - 15:30
Wtorek: 7:30 - 17:00
Środa: 7:30 - 15:30
Czwartek: 7:30 - 15:30
Piątek: 7:30 - 14:00
Godziny przyjęć
Komornik przyjmuje interesantów w każdy wtorek w godzinach od 10:00 do 17:00
Spłata zadłużenia
Wpłat można dokonać przekazem pocztowym lub przelewem elektronicznym na następujący numer konta:
BNP Paribas Bank Polska S.A.
21 1600 1462 1860 9762 6000 0001
Adres
Plac Jedności Słowiańskiej 1/209
10-039 Olsztyn
Kontakt
89 506 50 70
olsztyn.bielski@komornik.pl
Identyfikatory
ID E-sąd: 3038
ePUAP: KS_Tomasz_Bielski/domyslna
Strona ma charakter informacyjny i nie stanowi reklamy działalności prowadzonej przez kancelarię.